Arkadaşını ölüme atana 5 yıl hapis verildi
Haber
28 Haziran 2024 - Cuma 17:10
 
Arkadaşını ölüme atana 5 yıl hapis verildi
Tahliye de edilen sanık Ömer Yalçın son savunmasında, "Öldürme kastım olsaydı kurtarmaya çalışmazdım" dedi
Asayiş Haberi
Arkadaşını ölüme atana 5 yıl hapis verildi

 

Adana'da kavga ettiği zihinsel engelli arkadaşı Haydar Eyub'u (15) kanala atarak ölümüne neden olduğu iddia edilen Ömer Yalçın (19), 5 yıl hapis cezasına çarptırılıp tahliye edildi. Sanık Yalçın son savunmasında, “Öldürme kastım olsaydı kurtarmaya çalışmazdım” dedi.

 

Yüreğir ilçesi Levent Mahallesi Sümbül Caddesi'nde 9 Haziran 2023’te Haydar Eyub, iddiaya göre, sulama kanalı üzerindeki köprüde arkadaşı Ömer Yalçın ile tartıştı. Birbirlerini itekleyen 2 arkadaştan Yalçın, kucağına aldığı Eyub’u sulama kanalına attı. Çevredekiler yardıma koşarken akıntıya kapılan Eyub, bir süre sonra gözden kayboldu. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen Su Altı Grup Amirliği’ne bağlı dalgıç polisler, Haydar Eyub’un cesedini kanalda demire takılı olarak buldu.

SAVCI MÜEBBET HAPSİNİ İSTEDİ

Olayın ardından yakalanıp tutuklanan Ömer Yalçın hakkında Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Kasten öldürme’ suçundan açılan davanın karar duruşmasına tutuklu Ömer Yalçın ve tarafların avukatları katıldı. Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasında, sanık Yalçın’ın eylemini öldürme kastıyla gerçekleştirdiğini, arkadaşının zihinsel engelli olduğunu belirterek, ‘Olası kastla çocuğu ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devamını talep etti.

 

‘ÖLDÜRME KASTIM YOKTUR’

Son savunması sorulan sanık Ömer Yalçın, öldürme suçlamasını kabul etmeyerek, “Benim Haydar ile herhangi bir husumetim yoktur. Haydar Eyub’u öldürme gibi bir kastım yok, kastım olsaydı kurtarmaya çalışmazdım” diyerek beraati ve tahliyesini istedi.

 

5 YIL HAPİS VERİLİP TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme heyeti, sanık Ömer Yalçın’ı suçunun ‘Taksirle ölüme neden olma’ suçunu içerdiğine kanaat getirerek 5 yıl hapis ile cezalandırılmasına karar verip, tutuklulukta geçirdiği süreyi de dikkate alarak adli kontrol tedbiriyle tahliyesine karar verdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Arkadaşını, ölüme, atana, 5, yıl, hapis, verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı