“Bakandan emekliler için iyi haber yok”
Haber
04 Haziran 2024 - Salı 17:30
 
“Bakandan emekliler için iyi haber yok”
Milletvekili Gürer, “Emekli, ‘maaş artışı’ diyor, Bakan yurt tatili öneriyor” dedi
Siyaset Haberi
“Bakandan emekliler için iyi haber yok”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2008 yılında gerçekleştirilen aylık bağlama oranı düzenlemesi sonucunda emekli olan bireylerin elde ettiği emekli maaşlarının düşük seviyelerde kaldığı ve enflasyon göz önünde bulundurularak emeklilerin ücretlerinin öncelikli olarak iyileştirilmesi yönünde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a sorular yöneltti.

 

Gürer, önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

 

“Emeklilerin taban aylıklarında iyileştirme yapılması ve emekli maaşlarının hesaplanmasında, emeklilerin geçimlerini sağlayabilecek düzeyde bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?

 

Ortalama emekli aylıklarının dahi açlık sınırı ve asgari ücret seviyelerinin altında olduğu bir gerçektir. Bu bağlamda, en düşük emekli aylıklarının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi düşünülmekte midir?”

 

SORU AYRI CEVAP AYRI

 

CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesine yanıt veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, taban aylıklarda iyileştirme yapılması hususunda bir açıklamada bulunmazken, soruyla ilgili olmayan aylık bağlama ile ilgili esasları açıkladı. Bakan Işıkhan, “Yaşlılık aylığı hesabını kazanç ve gün sayısı belirlemektedir. Buna göre, sigortalılara aylık talebinde bulundukları tarihte, mevcut prim ödeme gün sayıları, prime esas kazançları ve yaşları gibi emekliliğe esas parametreleri dikkate alınmak suretiyle yürürlükte bulunan emeklilik sistemi kurallarına göre aylık bağlanmakta olup, sigortalının dönemler itibariyle geçen prim ödeme gün sayıları ve prime esas kazançları ile tahsis talep tarihleri bağlanacak aylığı belirlemektedir.” açıklamasında bulundu.

 

BAKAN, EMEKLİLER İÇİN ÇOK DÜZENLEME YAPILDIĞINI BELİRTTİ

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ortalama emekli aylıklarının dahi açlık ve yoksulluk sınırı altında kaldığını belirterek en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını gerektiğini belirtti. Bu konuda Bakanlık tarafından bir çalışma yapılıp yapılmadığı yönündeki sorusuna ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yıllar içinde, emekli aylıklarını iyileştirmeye yönelik; uygulanan normal artışlara ilave olarak yapılan seyyanen artışlar, bayram ikramiyesi, en düşük emekli aylığı tutarının yükseltilmesi gibi pek çok düzenleme yapıldığını belirtti.

 

Gürer, “Ekonomik krizin en çok etkilediği toplumsal gruplardan biri olan emeklilerimiz, AKP iktidarı tarafından sorunları görmezden gelinmektedir. Nitekim, Bakan tarafından durumun anlaşılması ve emeklilerimizin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla verdiğim soru önergesine, emekliler için pek çok düzenleme yapıldığı şeklinde cevap verilmektedir. Bu durum, emekli vatandaşlarımızın sorunlarının siyasi iktidar tarafından görmezden gelindiğinin somut göstergesidir.” diyerek tepki gösterdi.

 

AKP İKTİDARINDAN EMEKLİYE FAYDA YOK

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan Işıkhan'ın verdiği kaçamak cevapların, emeklilerin aylık bağlama oranlarının düzenlenmesi ve en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılması gibi çalışmalarının olmadığını gösterdiğini ifade etti.

 

EMEKLİLER ZOR DURUMDA

 

CHP’li Gürer, “Emekli maaşlarının satın alma gücünün enflasyon karşısında gerilemesi, emeklilerin yaşam standartlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle temel gıda maddeleri, konut kirası ve sağlık harcamaları gibi zorunlu ihtiyaçların sürekli artması, emeklilerin gelirlerinin yetersiz kalmasına ve bütçe dengelerinin bozulmasına neden olmaktadır. Bu durum, emeklilerin ek gelir kaynakları arayışına yönelmelerine ve dolayısıyla yaşlı nüfusun çalışma hayatına daha uzun süre devam etmesine sebep olmaktadır. Sosyal güvenlik sistemindeki yapısal sorunlar ve emekli maaşlarının yetersizliği, bu ekonomik sıkıntıların daha da derinleşmesine katkıda bulunmaktadır. Emeklilerin karşılaştığı bu zorluklar, sosyal güvenlik politikalarının etkin bir şekilde gözden geçirilmesi ve iyileştirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Emekli maaşlarının belirlenmesinde kullanılan bağlama oranlarının düzenlenmesi ve en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi gibi adımların atılması gerekmektedir. Ancak, Bakan’ın cevabında bu yönde herhangi bir çalışmanın olmadığı görülmektedir. Bakan, emeklilerin halinden haberi yok gibi davranıyor. Emekli maaşında iyileştirme istiyor. Bakan ranzalı yurtlarda tatil öneriyor. Yol parası ve gideri nasıl karşılayacak, onu belirtmiyor. Ayrıca 70 yaş üzeri o ranzalara nasıl çıkacak, onu dahi düşünmüyor." dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Bakandan, emekliler, için, iyi, haber, yok”,
Yorumlar
Haber Yazılımı